Teória rozbitých okien

Predstavte si budovu s pár rozbitými oknami. Čo sa stane, keď ich neopravíte? Vandali vám čoskoro vybijú aj zvyšné tabuľky. Nakoniec sa najskôr niekto do domu vláme, urobí si v ňom ohník a ktovie, ako to dopadne.

Takto nejako zhŕňajú sociológovia J. Q. Wilson a G. L. Keilling svoju Teóriu rozbitých okien. Vedecky v nej opísali to, čo všetci tak nejako vnútorne cítime. Že pekné časti mesta si spoločnosť podvedome rozmaznáva, a keď je to niekde krásne, málokto si trúfne to poškodiť. A naopak. Len čo sa niečo raz rozbije alebo začne rozpadať, ľudia tomu veľmi radi pomôžu k úplnej skaze.

Ahoj, krásne Slovensko

Preto sme sa rozhodli vrátiť čo najviac zašlým miestam vo slovenských mestách ich zašlú slávu. Aby zas žiarili čistotou, vandali sa im vyhýbali a ľuďom sa na nich dobre žilo. Vytypovali sme s vašou pomocou niekoľko miest po celej republike, ktorá si podľa nás zaslúži pomôcť najviac. Ďakujeme, že ste do toho išli s nami!

Levice
Obnova kaplnky sv. Urbana
Kedysi symbol vinohradníkov, ktorý vytváral vstup do viničných lokalít Káka, Malý a Veľký Urban, dnes chátrajúca historická pamiatka, ktorú sme sa rozhodli zachrániť, zrekonštruovať ju a obnoviť tak jej zašlú slávu. Osud kaplnky sv. Urbana nám nie je ľahostajný a preto sme sa rozhodli konať.
-
Bratislava
Odpudivé Petržalské terasy
Petržalské terasy sú dnes "odpudivé" spiace krásky s obrovským potenciálom. Pomôžte nám zobudiť terasu na Vavilovej. Vybavíme ju altánkom, kvetináčmi, hojdačkou, stoličkami a stolnými hrami. Premeníme ju tak na letnú čitáreň pre deti, dospelých, seniorov, znevýhodnených či zdravých. Jednoducho pre všetkých, ktorí majú radi pokoj, knihu, hudbu či relax na čerstvom vzduchu.
Petržalka
Hviezdoslavov
Park potrebuje oživiť!
Park P. O. Hviezdoslava vo Hviezdoslavove potrebuje zrevitalizovať, zmodernizovať, zrekonštruovať, skrášliť. Potrebuje proste oživiť! Potrebuje nový mobiliár, hlavne lavičky, stoličky, smetné koše, či kvetináče v jednotnom dizajne, viac mladej i vzrastlej zelene, viac farieb, viac kvetov, potrebuje život! Mal by byť pýchou Hviezdoslavova, no dnes ňou nie je. Prišiel čas to zmeniť.
-
Lučenec
Skrášliť malú zelenú oázu
Artézska studňa na Ulici Z. Nejedlého poskytuje obľúbenú a zdraviu prospešnú vodu obyvateľom i návštevníkom mesta. V súčasnosti je však v stave, ktorý ľudí nepriláka a potrebuje výraznú obnovu. Studňu a jej okolie chceme vyčistiť, vrátane stien od nápisov sprejom - graffiti. Chceme vymeniť odtokovú mriežku a skrášliť jej prostredie doplnením smetného koša na separovaný odpad, lavičky na posedenie, či zelene, vďaka čomu vytvoríme v chladnej betónovej časti mesta malú "zelenú oázu".
Ulica Z. Neiedlého
Púchov
Dosť spustnutý skatepark
Nič proti betónu, ale aj jazdci na skateboarde a korčuliach by si občas radi sadli na lavičku alebo sa schovali do tieňa stromov. Celý skatepark je už dosť spustnutý, čo je škoda, pretože onedlho povedie okolo nová cyklotrasa, takže záujemcov o príjemné posedenie na lavičkách v tieni ešte pribudne.
-
Malacky
Zveľadenie výbehu novej karanténnej stanice v Malackách
Karanténna stanica sa po dlhých rokoch sťahuje z nevyhovujúcich podmienok v priestoroch zberného dvora do nových priestorov. V rámci výstavby novej karanténnej stanice by sme chceli pridaním agility prvkov, bazénika a lavičiek zveľadiť výbeh pre psíkov. Dúfame, že novými priestormi prilákame obyvateľov Malaciek, zvýši sa počet záujemcov o spoločné venčenia a vytvorí sa tak miesto pre oddych, vzdelávanie a budovanie vzťahu k zvieratám v našej komunite.
-
Bratislava 2
Námestie ponorené tmy
Dulovo námestie je živé námestie, miesto stretávania sa okolitých obyvateľov, má teda výrazný komunitný charakter. Zhruba okolo roku 2000 prešlo veľkou rekonštrukciou, ktorej súčasťou bolo aj efektné dlažobné osvetlenie, ktoré iluminovalo ostatné prvky architektúry a zelene. Dnes však ani jedno z 32 dlažobných svietidiel nesvieti a veľká časť z nich je úplne rozbitá a zničená. Námestie je preto večer ponorené tmy, čo neprispieva ani jeho návštevnosti. Navrátením iluminácie sa stane Dulovo námestie opäť krásnou nasvietenou časťou Bratislavy.
Námestie v Ružinove
Dolný Kubín
Nasvietenie pamätníka
Hovorí sa, že kto nepozná svoju históriu, bude si ju musieť prežiť znovu. Aj básnik Hviezdoslav, symbol Dolného Kubína a celej Oravy, je súčasťou našej histórie. Nasvietenie jeho pamätníka pomôže zvýšiť záujem o jeho osobu a dielo, ale tiež vytvorí novú večernú dominantu mesta.
Hviezdoslavovo námestie
Trebišov
Rekonštrukcia Zvonice
50 rokov slúži mestskému cintorínu bez väčších zásahov. Dobová zvonica je už v nevyhovujúcom technickom stave, preto je jej rekonštrukcia nutná. Významnú obnovu si žiada celý objekt vrátane strechy. Aj okolie zvonice bude na pohľad krajšie. Revitalizáciou priestoru, ktorý mnohí veriaci Trebišovčania a pozostalí využívajú na modlitbu či duchovné rozjímanie, sa umocní pieta a charakter tohto miesta, vďaka čomu bude dôstojnejšie plniť svoj účel.
Mestský cintorín
Nové Zámky
Obnova prvkov parku
Park by nemal byť ponorený do depresívnej sivej farby. V minulom roku sa tým už začalo niečo robiť, no momentálne je priorita obnova protitureckej bašty. Ponurý park tak môže opäť zažiariť a stať sa príjemnejším miestom pre oddych.
-
Holíč
Zabudnutý Holíčsky Stonehenge
Súbor kultových kameňov „Holíčsky Stonehenge“ pochádza z pravekej svätyne. Osadené boli v tvare slnečných hodín na verejnom priestranstve za historickou budovou Holíčskej fajansy. Z preliezok pre deti a miest na sedenie, by sa mali stať vďaka novému mobiliáru a úprave okolia, kultovým miestom pre oddych obyvateľov mesta, turistov a návštevníkov.
-
Radvaň 2. projekt
Radvanská oddychová zóna
Nebolo by pekné si niekde v kľude a pohodlí posedieť? Tento projekt sa zameriava na vybudovanie oddychovej zóny v prostredí sídliska na verejnom priestore medzi komerčným medicínskym zariadením, viac-účelovým zariadením Slovenskej Zdravotníckej univerzity, parkom Radvanských a obytnou zónou v mestskej časti Radvaň.
-
Vranov nad Topľou
Dopadová plocha pod ihriskom
Uvedené ihrisko bolo postavené v roku 2014 so pôvodne 4 fitness prvkami a následne rozšírené v roku 2015 o ďalšie 3 prvky na cvičenie. Nachádza sa pri tunajšom Centre voľného času, ktoré navštevujú aj deti z okolitých obcí. Pod týmito konštrukciami dlhodobo chýba nejaká dopadová plocha, ktorá by miernila samotné dopady z cvičenia a tiež chránila pred blatom po daždivých dňoch.
Budovy Centra voľného času
Vinosady
Schátraný prameň Baňa
Premenou prejde v súčasnosti schátraný prameň Baňa, osadíme drevený domček nad pramenitou vodou na kamene, aby nevlhol, drevo ošetríme ochranným náterom, vyčistíme koryto, osadíme rúru na pritekajúcu vodu , vyrobíme nápis: Prameň Baňa. Pre turistov osadíme prístrešok s dreveným sedením, zakúpime nerezový pohár na retiazke a osadíme novú lávku - prístup na prameň.
Vinosady
Malá Tŕňa
Oddychová zóna
Tokaj nie je len pre milovníkov vína a preto sme sa rozhodli v Malej Tŕni vytvoriť oddychovú zónu pre cyklistov, ale aj rodiny s deťmi. Vytvoríme nové posedenie, miesto na opekanie či hernú zónu s prvkami ako sú Mölkky a s informačnou tabuľou.
-
Radvaň 1. projekt
Dobudovanie pešieho podchodu ku škole
Zmyslom projektu bude dokončenie rekonštrukcie podchodu po estetickej stránke, t.j. zbaviť podchod nevhodných nápisov, dezifenkciu podchodu a následné vymaľovanie priestoru. Všetky tieto aktivitu sa realizujú aj so zapojením verejnosti v komunite.
Radvanská
Banská Bystrica
Areál domova dôchodcov potrebuje skrášliť.
Areál domova dôchodcov a domova sociálnych služieb po ukončení rekonštrukcie budov potrebuje tiež skrášliť. Vyčistiť, upraviť, doplniť lavičkami a príjemným posedením. Nech ľudia nesedia sami vo svojich izbách, ale nech vonku čítajú knihy, prechádzajú sa s priateľmi a tešia sa zo svojho života a života svojich blízkych.
Jilemnického 48
Spišská Nová Ves
Pamätník Slovenského národného povstania
Pamätník Slovenského národného povstania by mohol byť majestátnou dominantou námestia. Miesto toho, aby vyzýval k pozastaveniu a rozjímaniu, vyzerá tak zanedbano, že ho tunajší využívajú k vysedávaniu a ako toaletu. Pamätník by potreboval opraviť, doplniť lavičkami a dostatočne osvetliť. Len tak môže dôstojne plniť svoj pôvodný účel.
Radničné námestie

Partner projektu: